Színek
Mára már nagyon sok színváltozatban fordulnak elő. A standard színek: vadas, kék, pearl. A többi már hibrid szín, tehát a dzsungáriai és campbell törpehörcsögből lett kitenyésztve.
Alapszínek
Leggyakrabban előforduló színek.
Vadas (agouti)
Genotípus: AA
Nem domináns, nem letális
A dzsungi eredeti, természetben is előforduló alapszíne, fekete szemekkel.
A hát szürkésbarna, a has fehér vagy világosszürke, a gerinc vonalában fekete csík fut.
Bármely alomban előfordulhat.
Kék (Zafír)
Genotípus: dd
Recesszív szín
Nem letális
A következő alapszín, mely a természetben is előfordul.
A hát hamuszürke, gerinccsík sötétebb szürke, a has fehér vagy világos szürke. A vadas hígítottabb változata, szintén fekete szemmel.
Előfordulhatnak több árnyalatban is, akárcsak a vadas.
A kék volt az első színes mutáció a dzsungáriai törpehörcsögök történelmében. Az első ilyen példány 1988-ban tűnt fel a brit Hazel Williamsnél.
Pearl (Gyöngyszínű)
Genotípus: PePe
Letális
Laborban tenyésztették ki. Ez nem szín, inkább mintázatra utal a Pearl elnevezés. Az alapszín fehér, a gerinccsík fekete vagy világosszürke. Ez alapján megkülönböztetünk pearl-vadas, pearl-kék hörit. Gyakran a csík kivilágosodhat, akár el is tűnhet. Vannak olyan egyedek, akik szürke foltosak.
Közepesen gyakori színek
Mandarin
Genotípus: MaMa
Domináns, letális
A kis hörik színe narancssárga, de ez pár hetesen változik. Színűk a narancstól a barnáig bármilyen árnyalatú lehet (pl.: mézsárga), hasuk fehér, gerinccsíkjuk sötétebb narancsszínű vagy barna.
Színük nagyon instabil, gyakran váltják életük során ( beszürkülnek, kivilágosodnak).
Gyakran láthatunk olyat, hogy a fenekük, illetve a fejük búbja feketés árnyalatú. Színüket barna vagy narancs keresztezésével stabilizálhatjuk, tehát nem szürkül be, nem váltogatja a színét.
Pearl-mandarin
Genotípus: MaMa PePe
A mandarin és a pearl keresztezéséből alakult ki. Alapszíne fehér, gerinccsíkja a mandarinokra jellemző narancssárga vagy barna. Szeme szintén fekete.
Camel
Genotípus: dd MaMa
Recesszív szín
Letális
A mandarin lágyabb, halványabb, krémesebb változata, a gerinccsíkra is ez jellemző. 2005-ben jelent meg ez a mutáció.
Különleges, ritka színek
Fekete
Genotípus: aa
Recesszív szín
Nem letális
Az egyik kedvenc színem! Mindkét szülőnek hordoznia kell ezt a színt, hogy összejöjjön. Fülei, végtagjai fehérek, kis fehér "mellénnyel rendelkezik". A hátcsíkja sötétebb fekete, mint az alapszíne. Mozgékonyság, kisebb méret, kevésbé tömött bunda jellemzi őket.
Oroszkék
Genotípus: aa dd
Nem letális
Recesszív szín
A kék és a fekete kombinálásával kaphatjuk ezt a gyönyörű sötétszürke, kékes színt. Egységes szín, a boltívek már nem látszanak, a gerinccsík azonban kivehető. Fülük, hasuk, lábuk fehér.
Narancs
Genotípus: pp
Recesszív
Egy piros szemű egyed. Nem spontán mutáció, hibrid vonal.
A vadas "sárga" variánsa. Sárgásbarna alapon szépia vagy ezüst csík fut végig a háton és két oldalt. Mindkét változat elfogadott, de egyes tenyésztők a szépiát részesítik előnyben. A hasuk fehér. A pp gén hígít az alapszínen, így jön létre ez a vöröses-sárgás árnyalat.
Viola
Genotípus: dd pp
Recesszív
Nem letális
Viola, vagyis piros szemű zafír, tulajdonképpen a narancs kékkel kombinált változata. A pp géntől a kék sárgásabb lesz, és piros a szeme.
Dove
Genotípus: aa pp
Recesszív
Ha kombináljuk a feketét a naranccsal, akkor ezt a gyönyörű színt kapjuk. Az első ilyen hörcsögök 2008-ban születtek. Ez is egy hibrid színváltozat.
Piros szemű mandarin
Genotípus: pp MaMa
Mandarin domináns
Piros szem recesszív
Letális
Ez a szín a mandarin és a narancs keresztezésével jön létre. Egy lágyabb mandarint kapunk, piros szemmel. Ez a változat sokkal stabilabb, nincsenek ingadozások az árnyalatok között. Hasa fehér.
Barna
Genotípus: mm
Recesszív
Szokták "piszkos" barna névvel is illetni. Színét a Moszkva-gén okozza. A színt Oroszországban tenyésztették ki, az első példányokat 2003-ban importálták Hollandiába. Az első importált egyedeknek csak a színük volt szép, formájuk nem. A sok beltenyésztés miatt genetikai problémák jelenhetnek meg náluk (fejbillentés, ingatag járás), ezért rendkívül nehéz a tenyésztésük. Ez is hibrid szín, vagyis Dzsungik és Campbellek keresztezésével jött létre. Alapszínük barna, a gerincsíkjuk sötétebb barna. Szemük születésükkor piros, szemnyitáskor azonban már bordó.
Lila
Genotípus: aa dd mm
Recesszív
Gyönyörű világos szín jellemzi, szemük bordó színű. Fekete, barna és kék géneket hordoz. A barnával kombinált színeknél nagyok az árnyalatbeli különbségek. Sajnos gyakran előfordul a fej billentése, főleg, ha stresszesek az állatok. Több kölyök születik ezzel a rendellenességgel, mint egészséges. Nagyjából kéthetes koruktól lehet kiszűrni a problémákat. A legtöbb esetben egyensúlyzavar és tájékozódási problémák fordulnak elő, ezért nagyon nehéz tenyészteni.
Piros szemű pearl változatok
Genotípus: pp Pepe, dd pp Pepe, pp Mama Pepe, dd pp mm Pepe, stb.
Recesszív a narancsra- piros szem
Domináns, letális a pearl-re
Akkor piros szemű egy pearl mintázatú egyed, ha megvan benne a narancs gén (pp homzig. rec.).
NEM ALBÍNÓ! Ezeken felül még lehet mellé szín, de a narancs és a pearl kell a piros szemű pearl-höz.
Mindkét szülőnek hordoznia kell a narancsot (Pp,pp), valamint az egyikőjüknek (!!!) pearl-nek is kell lennie, hogy kijöjjön ez a szép szín.
Előfordul mandarinra jellemző narancssárga és barna, valamint szürkés gerinccsíkkal.
Mintázatok