Lakhely kiválasztása
Mielőtt hazavisszük otthonunkba az új kis családtagot, nem árt gondoskodni előre a lakhelyéről. Ehhez még szükséges lesz beszerezni egy-két kiegészítőt, alapvető felszerelést, de akár otthon is el lehet készíteni némelyiket.
Nagyon fontos, hogy a höri igényeit is tartsuk szem előtt ez esetben. Válasszunk neki olyan szálláshelyet, melyben jól érzi magát, nyugodtan tud futkározni, mászkálni, bujkálni benne. Erre kartondobozból vagy fából (farostlemezből) készült lakhely nem alkalmas, ugyanis átázhat és könnyedén el is rágja ezeket.
Tehát a legalkalmasabb a ketrec vagy terrárium!
Sokakban felmerül a kérdés, hogy mégis melyik a legjobb a hörinek? Mivel egyik sem természetes lakhelye, ezért egyik sem rosszabb a másiknál. Mindkettőnek van előnye és hátránya is, mely alapján könnyen el tudjuk dönteni, hogy számunkra melyik is a legjobb választás. Személy szerint én mindkettőt használom. Egyikkel sem volt még problémám.
Ketrec: Nagyon fontos, hogy a rácsok közötti távolság max. 1 cm legyen, ugyanis ha ennél nagyobb, könnyedén kiszökhet kis kedvencünk. Igazi szabaduló művészek! Ezért nem ajánlott a nyúl, csincsilla, tengerimalacnak szánt ketrec. Viszont a madárkalitka teljesen jó megoldás (Szüleim is ebben tartják hörijüket). Ebben a höri nem is tud annyit mászkálni, mivel a rácsok függőlegesen futnak. Azonban, mivel elég magas, ezért nagyon ajánlott beszintezni, vagy több mászókát, létrát belerakni, ha nem akarunk a komolyabb esések miatt sérüléseket a piciknek!
Előnyök:
- jobban szellőzik, de hamarabb is kaphat huzatot benne a höri, ha nem megfelelő helyen tartjuk
- amennyiben vízszintesen futnak a rácsok, kielégítik a hörcsögök mászó igényeit
- könnyebb takarítani és emelgetni is
- gyermekek mellé is biztonságos, hiszen nem törékeny és akár lakat is rakható az ajtajára
- könnyen tudjuk rögzíteni az itatót a rácsok között, így nem áll fenn annak a veszélye, hogy megrágják
Hátrányok:
- előszeretettel rágják a rácsokat, ami elsősorban éjszaka lehet zavaró, ezért nem ajánlott hálószobában tartani őket. A lerágott műanyag bevonat nem feltétlenül egészséges a hörinek, ráadásul ki is kophat az orrán a szőr a ráccsal való folyamatos érintkezés miatt
- mászkálás közben beakadhat kedvencünk lába, ami sérülést is okozhat
- ha magas ketrecünk van, akár nagyot is eshet, ami súlyos sérüléshez vezethet. Elsősorban vemhes hörcsögnél veszélyes a vetélés fennállása miatt. Ennek elkerülése érdekében célszerű szinteket csinálni, akár létrás, függőhidas, mászókás megoldással
- nyitottsága miatt könnyedén kiszóródik belőle a forgács. Viszont minél mélyebb a tálca, annál kevésbé kotorják ki a forgácsot
Sokféle variációban kaphatóak! Íme, néhány a sok változat közül:
Az alábbi megoldást is nagyon ötletesnek találom, mivel a höri nem tud kipiszkolni belőle, szellőzik, illetve a tetején lévő rácsnak köszönhetően szökés biztos is. Mindezek mellett könnyen takarítható!
Akvárium/Terrárium: Az akvárium/terrárium is tökéletes lakhely kisállatunk számára, amennyiben megfelelő a mérete. Nagyon fontos, hogy a tetejére rakjunk valamilyen rácsot (befedni nem szabad, mert nem szellőzik kellően, és nyáron annyira felmelegedhet, hogy hőgutát okozhat), mert az önitató drótján, mászókán, mókuskereken, házikón keresztül könnyedén kiszökhetnek.
Előnyök:
- átláthatóbb, könnyebben tud benne szocializálódni kiskedvencünk
- nem áll fenn a huzat veszélye
- nem tudja rágni a höri, és nem is tud benne leesni a sík oldalfalaknak köszönhetően. Éppen ezért fontos, hogy a mászási igényét más kiegészítőkkel ki tudjuk elégíteni (mászókák, faágak, stb...)
- nem piszkol ki belőle
- akár házilag is elkészíthetjük
Hátrányok:
- kevésbé szellőzik jól
- fennáll a szökés veszélye, ha a teteje rács nélküli
- nehezebben takarítható súlya miatt (ajánlott legalább hetente egyszer alaposan kimosni)
- törékeny, így kisebb gyermek mellé nem ajánlott
Egyik nagyon kedves tenyésztő oldalán (Karfiolhamster) láttam még egy lehetőséget, amit nagyon jó ötletnek találok!
Ez a Samla doboz lenne, melyet Ikeában, de akár Tescoban, Kikában, Praktikerben is lehet kapni.
Két méret javasolt, az egyik a 39x28x28 cm-es, a másik az 57x39x28 cm-es. A kisebbet viszont csak abban az esetben, ha némi kreativitással emeletessé tudjuk alakítani, mert úgy már nem lesz olyan kicsi a hely. Rácsot, drótot szintén ne felejtsünk el a tetejére tenni, főleg ha emeletes a doboz! Előnye, hogy nem törik, könnyű, könnyen tisztítható, és jóval olcsóbb, mint egy üveg terrárium. Nem a legesztétikusabbak, de könnyűek, ezért takarításuk is egyszerű, gyorsan megvan, pár perc kiöblíteni, aztán eltörölgetni. Ha megfelelő az alapterülete, akkor nagyon jól be is rendezhetők, az itatót kívülről is rögzíthetjük, ha egy lyukat fúrunk a doboz oldalába, így az itatóról való szökést is teljes mértékben ki lehet védeni.
Néhány hasznos információ, tanács életterükkel, elhelyezésükkel kapcsolatban:
- A ketrec/terrárium/doboz mérete lehetőleg min.30x40x30 cm nagyságú legyen, ennél kisebb nem igazán ajánlott.Ha tehetjük, inkább nagyobbat vásároljunk.
- A ketrecet/terráriumot óvjuk a közvetlen fénytől és nagy hőmérséklet-változásoktól. Keressünk egy viszonylag árnyékosabb helyet a szobában, és semmiképp se ablak vagy fűtőtest mellett helyezzük el a lakhelyét. Óvjuk a huzattól, mert hörcsögünk könnyen megfázhat.
- Lehetőség szerint a televíziótól, hangfalaktól és rádiótól is távol eső helyre tegyük, hogy azok az állatot ne zavarják!
- Nem célszerű közvetlenül a földre helyezni őket, inkább polcra vagy asztalra tegyük.
- 20-25 °C között érzik magukat a legjobban, ezért igyekezzünk szobahőmérsékletet biztosítani számukra. Állandóan 18 °C alatt tartott hörcsög megbetegedhet.
Forrás: https://karfiolhamster.weebly.com/
Saját tapasztalatok!